Beden ve Zihin

NLAVA > Beden ve Zihin

Beden ve Zihin

Aromaterapide, uçucu yağların sabit yağların içerisinde seyreltilerek cilt üzerine uygulanmasının yanı sıra inhalasyondan da faydalanılır. Diğer bir deyişle uçucu yağların zihin ve vücut üzerinde dinamik bir etkisi vardır. Bu etki, temel içgüdülerimiz, düşüncelerimiz ve duygularımız tarafından yönetilen beynin en derin kısımlarına bağlı koku alma hissi ile yaşanır. Fiziksel düzeyde, uçucu yağlar; kas ağrıları ve ağrıları hafifletmeye, dolaşımı iyileştirmeye, sinüs tıkanıklığını hafifletmeye ve güçlü bir antioksidan görevi görmeye yardımcı olur.

 

Koku reseptörleri tarafından beyne iletilen uçucu yağlardaki aktif maddeler, beynimizde bize huzur, mutluluk, keyif veren hormonları tetikler.  Sentetik kokular ise, koku reseptörleri, tarafından limbik sisteme iletilmez, bu sebeple terapötik değerleri yoktur.

İşte bu sebeple, aromaterapi kişiyi iyi hissettiren bir terapidir. O aromatik kokuların her birinin özünde bulunan değerli bileşenler doğru semptoma doğru uygulandığında güzel sonuç verecek ve bütünsel olarak kullanan kişiyi huzurlu ve iyi hissettirecek. NLAVA’da doğanın şifasının en saf ve doğal haliyle sunulmasının en önemli sebebi de budur. En küçük molekülüne kadar ona değen bir kimyasal yoktur.