Lavanta çiçek suyu

NLAVA > Blog > Genel > Lavanta çiçek suyu

lavanta çiçek suyu

Çiçek suları ya da nam-ı diğer hidrosoller bitkilerin taze çiçeklerinin buhar yolu ile distile edilmesi sonucu elde edilen %100 saf sulardır. The Next Aromatheraphy yazarı Suzan Catty’e göre “hidrosoller uçucu yağların mikro dozlarıdır”. Birçok uçucu yağ cilde uygulanmadan önce sabit bir yağ ile seyreltilirken hidrosollerde buna gerek yoktur çünkü içeriğinde zaten doğal haliyle %0,1-%0,2 oranında uçucu yağ bulundurur.

NLava çiftliğinde bizler tıbbi lavanta – lavandula angustifolia- yetiştiriyoruz. Hiçbir kimyasal ilaç veya gübre kullanmıyoruz. Temmuz ayında hasat ettiğimiz çiçekleri bekletmeden distilasyon atölyesinde buhar yolu ile distile ederek yağını ve suyunu elde ediyoruz.

Lavanta çiçek suyunun tıpkı lavanta uçucu yağı gibi sağlığımıza bir çok faydası var. Kozmetik olarak düşünürsek lavanta çiçek suyu içeriğinde bulunan linalyl acetate etken maddesinin anti-inflammatuar, anti-fungal ve anti-bakteriyel özellikleri sayesinde sayesinde cildi yatıştırır, ciltte var olan aknelerin iyileştirilmesine yardımcı olur.

NLava lavanta çiçek suyunu günlük bakım rutininizin içerisinde cildinizi temizledikten sonra günlük serum ya da bakım kreminizi uygulamadan önce cildinize püskürtebilir veya pamuk yardımıyla cildinizi tonikleyebilirsiniz.

Bebeklerde bezlerin yaptığı tahrişlerin yatıştırılması için direk bebek ciltlerine uygulayabilirsiniz.

Evcil tüylü dostlarınıza gönül rahatlığıyla püskürterek hem onların güzel kokmasını sağlayabilir hem de kene, pire gibi parazitlerin uzak durmasına yardımcı olursunuz.

Gün içerisinde daraldığınızda, önemli bir toplantı öncesi veya bir toplantı sonrası kendinizi sıkışmış hissettiğinizde ellerinize püskürtüp kokusunu derin derin içinize çekebilirsiniz. İçeriğinde bulunan “linalool” etken maddesinin mini dozu sizin serotonin reseptörünüz üzerinde etki edecek ve çok kısa bir süre içinde endişenizin hafiflediğini hissedeceksiniz.

Dikkat etmeniz gereken önemli bir husus da bu suların nasıl saklandığı. Lavanta çiçek suyunu üreten ve hiçbir koruma katkı maddesi koymadan depoloyan bir çiftçi olarak suyumu analiz ettiriyorum. Çiçek suları doğru koşullarda saklanırsa tazeliğini belli bir süre korur. Bu süre 2 yıl ile sınırlı olsa da biz etiketlerimizde  1,5 yıl olarak belirttik.

Web sitemizde olan lavanta çiçek suyu temmuz 2021 sonu hasat edilip ağustos 2021 şişelenmiştir. Serin ortamda ağzı kapalı sakladığınız sürece bir sıkıntı yok.

Doğanın armağanlarını keyifle deneyimlemek üzere…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir