TIBBİ AROMATİK BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİ HAKKINDA

NLAVA > Blog > Genel > TIBBİ AROMATİK BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİ HAKKINDA

Son zamanlarda özellikle pandemi döneminde her birimizin yeni düzene ayak uydurmaya çalıştığı, hayatlarını sorguladığı bu dönemde birçok tanıdığım kişi bana tarımla ilgilendiğini özellikle tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği hakkında bilgilenmek istediğini söyledi. Kurumsal bir çalışma hayatından gelen biri olarak tarım bambaşka bir iş. Bunu da sevdiğim dostlarıma elimden geldiğince vakit ayırarak, bildiklerimi, bu yolda öğrendiklerimi onlarla paylaşmaya çalıştım. Halen de çalışıyorum. Zira üzerinde bulunduğumuz topraklar gerçekten çok değerli ve tarım işini önemseyip büyüttükçe bu topraklar bizlere kat kat geri verecek, buna inanıyorum.

Tıbbi aromatik bitkiler ile yolculuğumuz aslında 2017 de başladı. Birçok önemli şifa özelliğinden dolayı tıbbi lavanta yetiştirmeye karar verdik. Eğer bu satırları okuyorsanız sizin de bir ilginiz var demektir. O yüzden ilk başta bitkiler alemi ile başlayalım;

Bitkiler çiçekli ve çiçeksiz bitkiler olmak üzere 2 ye ayrılır. Güneşten aldıkları enerjiyi toprakla bütünleşerek GIDA ya çeviren tek canlıdır. Topraktaki şifayı taşırlar, bu sebeple yetiştikleri toprak kalitesi uygun olmalı, güneşi yeterli miktarda almalıdırlar.

Tıbbi aromatik bitkilerin  çok geniş bir kullanım alanı var. Genel anlamıyla  bu bitkiler  hastalıkları önlemek, sağlıklı yaşamak veya hastalıkları iyileştirmek için ilaç olarak kullanılan bitkilerdir.

Türkiye, dünyada üç bio-coğrafyanın kesiştiği ve iki gen merkezini barındıran konumundan dolayı 11 bin 707 bitki çeşidi ile büyük bir zenginliğe sahip. Bu bitkilerin 3 bin 649’u ise yöreye özgü iklim ve toprak şartlarında yetişen ülkemize ait endemik tür ve çeşitlerden oluşuyor. Bu durum Türkiye’ye, dünyadaki ülkeler arasında tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinde önemli bir avantaj sağlıyor.

Ülke olarak ihracatını en fazla yaptığımız bitkiler kekik, haşhaş, defne, çay, anason, kimyon, adaçayı, mahlep, kırmızıbiber ve bitkisel çaylar. Bunun yanısıra en fazla ithalat yaptığımız bitkiler ise  kahve, çay, keten, karabiber, keçiboynuzu, kimyon, çörekotu, şerbetçiotu şeklinde sıralayabiliriz.

Ne mutlu ki son yıllarda  birçok kişi toprak ile ilgili küçük veya büyük yatırım yapmak, toprağa dokunmak ve üretmek isteğiyle araştırma yapıyor. Bizler NLava çiftliğini kurmadan önce uzun bir süre  tıbbi lavanta için doğru toprak nerededir, en doğru fide nereden temin edilir araştırması yaptık.

Araziniz var ancak hangi bitki ile ilerlemek istediğinizi bilmiyorsanız, o arazinin toprak analizini yaptırmakla başlamanız en doğrusu. Eğer araziniz yok ancak hangi bitki ile ilerlemek istediğinizi biliyorsanız o zaman o bitkinin sevdiği toprağı ve iklimi aramanız gerekecek. Hangisi seçenek olursa olsun sizlere vereceğimiz en önemli tavsiye bulunacağınız bölgenin Tarımsal Araştırma Enstitüleri ile birlikte ilerlemeniz. Sizlere en doğru fidenin nerede olacağından tutun, o bölgede karşılaşılan sorunları çözümleri ile birlikte sunar. Tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği konusunda bilgisine, ilgisine ve tecrübesine inandığım Balıkesir Büyükşehir Belediyesinde BAÇEM Şube Müdürü olan Nazım Tanrıkulu’nun yazdığı Tıbbi Bitkileri Doğru Kullanma Rehberi kitabını  almanızı ve Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği kursunu tamamlamanızı da tavsiye ederim.

Ticari olarak ciddi gelir elde etmek için ise arazi anlamında büyük yatırım yapılmasını tavsiye ediyoruz. Tarla hazırlığı, tohum veya fide hazırlığı, ekimi, dikimi, otla mücadelesi, besin takviyesi, sulaması, budaması, hasat sonrası yağ ve hidrosol elde edilmesine birçok maliyetli aşama var. Bu aşamalarda ziraat mühendislerine danışmak da ayrıca  önemli bir konu.

Dikilen fidelerin ilk yıl büyümeleri yavaş olacağı, başka yabancı otlarında fidelerden daha hızlı büyüyeceği düşünülerek otla mücadeleye çok dikkat etmek gerekiyor. Otla mücadelesi yapılan arazilerdeki bitkilerin büyümesi ve gelişimi daha sağlıklı oluyor.  Lavanta bitkisi 3.yıldan sonra tam potansiyeline kavuşur, o zamana kadar ara otların elle çapalanması gereklidir. Ara çapa makinaları ile de büyük ara otlarını düzenli çapaladık. Biz yapmadık ancak malçlama ya da malç naylonu da otla mücadelede düşünülebilir. Lavantanın bir diğer avantajı da sulama sistemine ihtiyaçduymaması.

Bitkilerin hasat dönemleri ise bitkiden bitkiye farklılık gösterir. Lavandula Angustifolia haziranda çiçeklenir temmuz ayının ortalarında ise hasat yapılır.

Kısacası tıbbi aromatik bitkiler ile olan yolculuk uzun, zaman zaman yorucu ancak çok keyifli. Hangi bitkiyi ya da bitkileri seçersiniz bilemem ancak çok şanslıyız ki ülkemiz coğrafyasında yetişebilen birçok çeşit var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir